S.Korea to Boost Exports of Agriculture Machines

South Korea (대한민국)

G.Kore Tarım Makineleri İhracatını Artıracak

Tarım Bakanlığı, tarım makineleri endüstrisini bir ihracat merkezine dönüştürerek 2015 itibarıyla 1 milyar dolarlık tarım aleti ihraç edecek.

Bakanlık bu hedefe ulaşmak için tarım makinesi üreticilerine yardımını her yıl 10 milyar won oranında artırarak 2015’te bu yılki 120 milyar wondan 150 milyar wona çıkaracak.

Tarım aletlerinin ihracını artıracak düzenleme stratejilerinden sorumlu bir uzman danışma grubu da oluşturulacak. Grup düzenli olarak ihraç rakamlarını ve ilgili problemleri kontrol edip yurtdışı piyasalarıyla ilgili bilgi toplayacak.

ji-young park

The Agriculture Ministry will foster the agriculture machinery industry into an export powerhouse and export one-billion-dollars worth of agriculture machines by 2015.

To achieve this goal, the ministry will increase its subsidies to farming machine producers by 10 billion won each year, from 120 billion won this year to 150 billion won in 2015.

It will also form an expert consultative body that will be tasked with devising strategies to boost the exports of agriculture machines. The body will regularly check export figures and related problems, and collect information on overseas markets.

KBS World-1.3.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.