S.Korea Reaches Out for Offshore Construction Project

South Korea (대한민국)

G.Kore Deniz İnşa Projelerine El Attı

Arazi Bakanlığı, Myanmar dahil olmak üzere bazı bölgelerde deniz inşaat projelerini kazanmak için 19-21 Haziran tarihleri arasında yerel firmalara destek sağlayamaya başlayacak.

Kamu çalışanları ve özel sektör uzmanlarından oluşan bir temsilci grubu, Yangon’a 2. havalimanının inşası ve Thilawa’da bir limanın kurulması ile ilgili 20 Haziran’da Myanmar Hükümeti ile müzakerelere başlayacak.

Ziyaret, mayıs ayındaki Güney Kore ve Myanmar arasında yapılan inşaat ve altyapı projeleri işbirliği anlaşması yapıldıktan sonra geldi.

Grup ayrıca, Malezya’da değişim teknolojisi, su kaynakları ve su arıtmayla ilgili bir ”su forumu” düzenleyecek.

akgbe

The Land Ministry will start providing support for local companies from June 19 to 21 to win offshore construction projects in regions including Myanmar.

A representative group comprised of government workers and experts from the private sector will begin discussions on June 20 with Myanmar government officials concerning the construction of a second airport in Yangon, as well as the installation of a port in Thilawa.

The visit comes after summit talks between South Korea and Myanmar came to an agreement over cooperation on construction and infrastructure projects in May.

The group will also open a “water forum” in Malaysia to exchange technology and policies on water supplies and water treatment.

KBS World-17.06.12

http://img135.imageshack.us/img135/9284/78sy.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.