S. Korea Marks 48th Law Day

South Korea (대한민국)

Güney Kore Hukuk Günü’nün 48. Yıl Dönümünü Kutluyor

Adalet Bakanı Lee Kwi-nam Güney Kore’yi, adalet farkındalığı ve kamu yararı sağlayacak olan yasal değerlere saygılı adil bir toplum haline dönüştürmek için altyapı oluşturmanın tam zamanı olduğunu belirtti.

Lee, pazrtesi günü ulusun Hukuk Günü’nü kutlamak için düzenlenen törende konuşma yaptı.

Bakan, taraflı yasal uygulamaların ve yozlaşmış icraların, Güney Kore’nin sosyal bütünleşme ve sürdürülebilir ekonomik gelişme kazanmasını engelleyen ana fail olduğunu söyledi. Bakan, adaleti sağlamak, haksızlığın kökünü kazımak ve devlet memurlarının çalışma etiğini güçlendirmek için adil ve şeffaf standartlar oluşturulmasını gerekli gördüğünü belirtti.

Törene, Anayasa Mahkeme Başkanı Lee Kang-kook ve Savcı General Kim Joon-gyu gibi 500 civarında hukuk adamı katıldı.

sark_gunesi

Justice Minister Lee Kwi-nam says that it is time to lay groundwork for turning South Korea into a fair society by respecting the values of law, which pursue the realization of justice and the common good.

Lee made the remarks in a ceremony to mark the nation’s 48th Law Day on Monday.

The minister said that unfair legal execution and corrupt practices are the main culprit that prevents South Korea from achieving social integration and sustainable economic growth. He called for the establishment of fair and transparent standards to execute law, the eradication of corruption and the strengthening of work ethics for government officials.

The ceremony was attended by some 500 legal figures such as Constitutional Court President Lee Kang-kook and Prosecutor General Kim Joon-gyu.

25.04.2011 – KBS WORLD


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.