S. Korea Deploys Israeli Missiles to Protect Border Islands

G. Kore Sınır Adalarını Korumak için İsrail Füzelerini Yerleştirdi

Bir askeri yetkili, Güney Kore’nin Kuzey Kore’nin kıyı topçu birliklerinin vurabileceği Sarı Deniz sınırındaki adalara İsrail hassas güdümlü füzelerini yerleştirdiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir yetkili: “Düzinelerce Spike füzesi ve rampası Baengnyeong ve Yeonpyeong adaları üzerine yerleştirildi. Bu füzeler (Kuzey Kore’nin) yeraltı tesislerini yok edebilir ya da izleyebilir ve hareketli hedefleri vurabilir.”

Uydu güdümlü Spike füzesi yaklaşık 20 kilometrelik bir menzile sahip ve askeri yetkililere göre 70 kilogram ağırlığında. Yeonpyeong, Kuzey Kore kıyılarından sadece 11km uzakta yer alıyor.

akgbe

South Korea has placed Israeli precision-guided missiles capable of striking North Korean coastal artillery on its Yellow Sea border islands, a military official said Sunday.

“Dozens of Spike missiles and their launchers have recently been deployed on Baengnyeong and Yeonpyeong islands,” an official for the Joint Chiefs of Staff (JCS) said. “They can destroy (North Korea’s) underground facilities and can pursue and strike moving targets.”

The satellite-guided Spike missile has a range of about 20 kilometers and weighs 70 kilograms, according to military officials. Yeonpyeong lies just 11㎞ from North Korean shores.

Yonhap-19.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.