S.Korea Demands China Apologize for Torture of Activist

South Korea (대한민국)

Güney Kore İşkence Gören Eylemci için Çin’den Özür Dilemesini İstedi

Güney Koreli bir dış politika görevlisi, Kuzey Kore insan haklarını destekleyen Güney Koreli eylemcinin işkencesi ile ilgili Çin’den yeni bir soruşturma başlatmasını istedi.

Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı, Güney Kore’nin Çin Büyükelçisi Lee Kyu-hyung’un cuma günü Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zhang Ming ile bir araya geldiğini ve Kim’in ayrıntılı tanıklık ettiği işkenceyi gösterdiğini söyledi. Lee, işkence yapanların cezalandırılmasını ve bir daha aynı olayın gerçekleşmeyeceğini garanti ederek, Çin’in özür dilemesini istedi.

Konunun doğrudan Güney Koreli vatandaşlar ve onların insan haklarıyla ilgili olduğundan, Lee’nin Çin’den daha içten bir cevap istediği söylendi.

Zhang, Çin’in uygar ve insani şekilde Kim ile ilgilendiğini söyleyerek cevap verdi. Güney Kore ve Çin ilişkilerinin ışığında sağduyu ile hareket ederek, işkence iddialarını yalanladı.

akgbe

A South Korean diplomatic official has demanded China begin a new investigation into the torture of a South Korean activist supporting North Korean human rights.

The Ministry of Foreign Affairs and Trade said South Korean ambassador to China Lee Kyu-hyung met with Chinese Assistant Foreign Minister Zhang Ming on Friday and showed Kim’s detailed testimony of the torture to the official. Lee demanded the torturers be punished and China apologize as well as guaranteeing it never happens again.

Lee was said to have demanded a more sincere response from China, as the case is directly related to the well-being of South Korean citizens and their human rights.

Zhang responded saying the Chinese government dealt with Kim in a civilized and humanitarian manner. He denied the torture allegations, acting with prudence in light of South Korean and Chinese relations.

KBS World-04.08.12

http://img542.imageshack.us/img542/8189/1182ub.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.