S.Korea Confirms N. Korean Nuke Test

G.Kore K.Kore’nin Nükleer Testini Doğruladı

Güney Kore, salı günü Kuzey Kore’nin üçüncü nükleer testi gerçekleştirdiğini onayladı.

Dışişleri ve ulusal güvenlik üst düzey başkanlık sekreteri Chun Young-woo, Kuzey’in geçen ay füze fırlatmasından sonra, bu nükleer testin BM Güvenlik konseyinin 1874 ve 2087 kararlarının açık bir ihlali olduğunu açıkladı.

Chun, son nükleer testin Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya’da barış ve güvenlik açısından kabul edilemez bir tehdit olduğunu, uluslararası toplumun bu teste açıkça karşı olduğunu vurguladı.

Başkanlık sekreteri, Seoul hükümetinin Kuzey’in nükleer silah bulundurmasını onaylamadığını, Kuzey’in nükleerden arındırılması için gerekli tüm önlemleri alacağını belirtti.

Chun, hükümetin Kuzey’in askeri tahriklerine karşı, insanların yaşam ve güvenliğini sağlamak için askeri gücü arttıracağını sözlerine ekledi.

Güney Kore, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymadığı için Kuzey’i eleştirdi ve nükleer silahlar ve nükleer programından vazgeçmesi için Kuzey’e çağrıda bulundu.

akgbe

South Korea has confirmed North Korea conducted a third nuclear test on Tuesday.

Senior presidential secretary for foreign affairs and national security Chun Young-woo said Tuesday that the North’s nuclear test following a missile launch last month constitute a clear violation of UN Security council resolutions 1874 and 2087.

Chun stressed that the latest nuclear test is an unacceptable threat to peace and security on the Korean Peninsula and Northeast Asia, as well as clear defiance of the international community.

The presidential secretary said that the Seoul government will take all necessary measures for the North’s nuclear abandonment in accordance of its consistent principle that it does not approve of the North’s nuclear possession.

Chun added that the government will enhance readiness against the North’s military provocation and increase efforts to beef up its military power to ensure the safety of the people’s lives and security.

He said that South Korea strongly urges the North to abide by UN Security Council resolutions and abandon its nuclear weapons and nuclear programs.

KBS World-12.02.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.