S. Korea-Central Asia culture ministers’ talks end with agreement

South Korea (대한민국)

Güney Kore ve Orta Asyalı Kültür Bakanları Anlaşarak Müzakereleri Sona Erdirdi

Güney Kore ve beş Orta Asya ülkesinin kültür bakanları, aralarındaki kültürel işbirliğinin geliştirilmesi konusunda bir anlaşma yaparak salı günü ilk müzakerelerini sonlandırdı.

Güney Kore yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Gwangju’da yapılan iki günlük müzakerede Güney Kore Kültür Bakanı Choe Kwang-shik ile Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’dan mevkidaşları, yapım aşamasında olan çok amaçlı bir kültür tesisi “Asya Kültür Kompleksi”nin tam olarak kullanılması için anlaşmaya vardılar.

JunHong

The culture ministers of South Korea and five Central Asian countries closed their first talks Tuesday with an agreement on enhancing cultural cooperation between them.

During the two-day talks in Gwangju, South Korean culture minister Choe Kwang-shik and his counterparts from Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tadjikistan, Turkmenistan and Uzbekistan agreed to cooperate for the full use of the “Asian Culture Complex,” a multi-purpose cultural facility under construction in the city, according to South Korean officials.

21.08.2012 – Yonhap News

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.