Ruling Lawmaker Kim Decides to Remain in Party

South Korea (대한민국)

İktidar Vekili Kim Partide Kalma Kararı Aldı

İktidardaki Saenuri Parti vekili Kim Moo-sung, Nisandaki parlamento seçimlerinde aday olamasa da partide kalacağını söyledi.

Kim pazartesi günü bir basın konferansında partinin seçimleri kazanmasına yardımcı olmak ve muhafazakar güçler arasında ayrılıkları önlemek için bu karara vardığını söyledi.

Kim, partinin, şu anda Kim’in seçim bölgesi olan Busandaki Namgu-Eul bölgesini stratejik bir bölge olarak belirlemesinin ardından kararını duyurdu.

Vekil Cho Jeon-hyuk da kendisinin Incheon’daki seçim bölgesi stratejik bir bölge olarak adlandırıldıktan sonra partinin aday seçim komitesinin kararını alçakgönüllülükle kabul edeceğini söyledi.

Partinin aday seçimini güvence altına alamayan iktidar vekili Chin Soo-hee partiden ayrılma kararını açıklamak üzere pazartesi öğleden sonra bir basın konferansı yapmayı planlıyordu ancak daha sonra bu kararını askıya aldı.

Bu sırada, Ulsan’da bir bölgede seçim hakkı kazanamayan 3 dönemdir vekil olan Choi Byung-kook da partiden ayrılacağını ve seçimlerde bağımsız olarak adaylığını koyacağını açıkladığı bir basın konferansı düzenledi.

ji-young park

Ruling Saenuri Party lawmaker Kim Moo-sung says he would remain in the party should he fail to get nominated to run in the April parliamentary elections.

Kim on Monday told a news conference that he made the decision to help the party win the elections and prevent splits within the conservative forces.

Kim announced his decision after the party set the Namgu-Eul district in Busan, which is currently Kim’s constituency, as a strategic district.

Lawmaker Cho Jeon-hyuk also said he would also humbly accept the decision by the party’s candidate nomination committee after his constituency in Incheon was named a strategic district.

Ruling lawmaker Chin Soo-hee, who has failed to secure the party’s nomination, planned to hold a news conference on Monday afternoon to announce her defection from the party, but instead, suspended her decision.

Meanwhile, three-term lawmaker Choi Byung-kook, who also failed to win a bid in a district in Ulsan, told a news conference that he would leave the party and will run in the elections as an independent.

KBS World-12.3.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.