Robot Fair Opens in Ilsan, Gyeonggi Province

South Korea (대한민국)

Gyeonggi Eyaletindeki Ilsan’da Robot Fuarı Açıldı

Cuma günü, Gyeonggi Eyaletindeki Ilsan’da KINTEX kongre merkezinde dört gün sürecek olan bir robot fuarı açıldı.

Koreli robotun elinde bir çiçek buketiyle ileriye doğru yürüdüğü görülüyor. Bir şarkının akorduna gülüyor ve kaşlarını çatıyor. Ayrıca çeşitli duyguları da ifade edebiliyor.

Fransa’dan bir insansı robotun dans ettiği, başını eğdiği, oturduğu ve kalktığı gösterildi. Hareketleri doğal ve insana benziyor.

Uluslararası bir robot yarışması kazanan “Charley” adında ABDli bir robot, göğsüne vurdu, fakat sendelemedi ve kolaylıkla dengesini korudu.

Sadece filmlerde görülen bu insansı sanatın devlet robotları, muhtemelen yakın bir gelecekte gerçeğe dönüşecektir.

JunHong

A robot exhibition has opened at the KINTEX convention center in Ilsan, Gyeonggi Province on Friday for a four-day run.

A Korean robot is seen walking forward, holding a flower bouquet. It smiles and frowns to the tune of a song. It can also express several feelings.

A humanoid robot from France is shown dancing, bending its head, and sitting down and standing up. Its movements are natural and humanlike.

A U.S. robot named “Charley,” which has won an international robot competition, is hit in the chest, but it doesn’t stumble and easily maintains its balance.

These state-of-the-art humanoid robots, which have been seen only in movies, will likely come to reality in the near future.

28.10.2011 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.