Rival parties heating up campaign for April’s general elections

South Korea (대한민국)

Rakip partiler Nisan ayı genel seçimleri için kampanyalarını hareketlendirdi

Sadece bir ay sonraki parlamento seçimleri ile birlikte rakip partiler, Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak’ın görev süresinin son döneminde siyasi manzarayı şekillendirecek ve halefini seçmek için bir diğer oylamayı etkileyecek olan zorlu bir mücadele için aday listelerini neredeyse tamamladılar.

11 Nisan seçimleri, Aralıktaki başkanlık seçimleriyle birlikte durgun ekonomi ve artan gelir farkı nedeniyle zor zamanlar yaşayan Asya’nın 4. büyük ekonomisinde önemli bir önder olarak düşünülüyor. Güney Kore yirmi yıl içinde aynı yılda ilk kez iki büyük seçim yapacak.

JunHong

With parliamentary elections only one month away, rival parties have nearly completed their lists of candidates for a tough battle that could shape the political landscape in the final year of President Lee Myung-bak’s term and affect another vote to pick his successor.

The April 11 elections are considered a crucial bellwether in Asia’s fourth-largest economy that is challenged by a sluggish economy and growing wealth divide with an ensuing presidential race in December. It is the first time in two decades that South Korea will hold the two major polls in the same year.

11.03.2012 – Yonhap News

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.