Rival Camps Fail to Narrow Differences on Reorganization Bill

Rakip Partiler Yeniden Yapılanma Tasarısı üzerine Farklılıkları Azaltmada Başarısız Oldu

Son zamanlarda görüşmelerin bozulmasından sonra, rakip partiler önümüzdeki hafta bir genel kurul toplantısında hükümetin yeniden yapılanması üzerine bir tasarıyı denemek ve çözmek zorunda kalacak.

İktidardaki Saenuri Partisi, ana muhalefetteki Demokrat Birleşik Partisi’ye (DBP) tasarı ile ilgili parti grup başkanlarının hızlı şekilde farklılıkları ortadan kaldırması için bir araya gelmesini önerdi.

Buna karşılık DBP, iktidar partisi tarafından önerilen dört yönlü görüşmelerin öncesinde meclis altındaki kamu yönetimi ve güvenlik komitesi ile Saenuri Partisi ve DBP’den beş üst düzey milletvekilinden oluşan danışma organının altında tasarıyı düzenleyecek bir komite önerdi.

Saenuri Partisi, başkanlık geçiş ekibinin önerdiği yasa tasarısının geçmesini istiyor. DBP, Kore İletişim Komisyonu’nun yayın ile ilgili sorumluluklarının Gelecek Yaratma ve Bilim Bakanlığı’na geçmesi gibi bazı detaylara karşı çıkıyor. Ana muhalefet partisi, kamu görevlilerinin yolsuzluklarının araştırılması için bir ajans kurmayı hedefliyor.

akgbe

Rival camps will have to try and address a bill on the reorganization of the government during a plenary session next week after talks recently broke down.

The ruling Saenuri Party has since proposed to the main opposition Democratic United Party (DUP) that their party chiefs and floor leaders meet to quickly settle differences over the bill.

In response, the DUP proposed that a committee coordinating bills under the parliamentary committee on public administration and security and a consultative body of five senior lawmakers each from the Saenuri Party and DUP first hold meetings ahead of the four-way talks proposed by the ruling camp.

The Saenuri Party wants the bill passed as proposed by the presidential transition team. The DUP is against some of the details of the bill, including the idea of shifting broadcasting-related responsibilities of the Korea Communications Commission to the Ministry of Future Creation and Science. The main opposition party also aims to establish an agency to investigate public officials’ corruption.

KBS World-14.02.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.