Reform Committee to Introduce Election System on Fighting Regionalism

South Korea (대한민국)

Reform Komitesi, Bölgesellikle Mücadele Adına Seçim Sistemi Tanıtacak

Ulusal Meclis’in siyasi reform komitesi, parlamento yarışını çok az farkla kaybeden bir adayın oransal temsilcilik sistemi altında seçilebileceği bir sistem uygulamaya karar verdi.

Komitenin üst düzey vekilleri Büyük Ulusal Partiden Joo Sung-young ve ana muhalefet Demokratik Birleşmiş Partiden Park Ki-choon salı günü yaptıkları bir toplantı sırasında karara vardı.

Komite, gelecek hafta çarşamba ve perşembe günleri düzenlenecek olan seçim yasaları üzerine alt komite toplantıları sırasında sistemin detaylarını netleştirmeyi planlıyor. Siyasi sektör uzun süredir sistemin, bölgeselliği kaldırmak için bir yol olduğunu düşünüyordu.

ji-young park

The National Assembly’s special committee on political reform has agreed to introduce a system in which a candidate who narrowly lost a parliamentary race can be elected under the proportional representation system.

Committee senior lawmakers Joo Sung-young of the ruling Grand National Party and Park Ki-choon of the main opposition Democratic United Party reached the decision during a meeting Tuesday.

The committee plans to finalize details of the system during meetings of a subcommittee on election laws that will be held Wednesday and Thursday next week. The political sector has long considered the system a way to root out regionalism.

18.1.2012 – KBS World

http://img256.imageshack.us/img256/5351/120118kw05.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.