PSY’s “Gentleman” MV Amasses 10.7 Million Views Breaking Justin Bieber’s Record for Most Youtube Views in a Single Day

PSY’ın “Gentleman” Klibi 10.7 Milyon Kez İzlenerek Justin Bieber’ın Youtube’da Bir Gün İçerisinde En Çok İzlenme Rekorunu Kırdı

Bunun olabileceğini tahmin ediyorduk ama yine de PSY’ın “Gentleman” klibinin bu kadar kısa sürede böyle bir başarıya ulaşmasına şaşırmaktan kendimizi alamadık.

“Gentleman” yıldırım hızı ile, daha doğrusu sadece 16 saat içinde 10.7 milyon izleyiciye ulaştı ve bu sayı artmaya devam ediyor.

PSY şu anda Youtube tarihinin, sadece bir K-pop şarkıcısı olarak değil, dünya çapındaki biri olarak bir gün içerisinde en çok Youtube izleyicisine ulaşma rekorunu kırdı. Böylece, eski rekor sahibi Justin Bieber ikinci kez (Youtube’da en çok izlenen 2. videoya sahip) PSY’ın ardından gelen ikinci sıraya yerleşmek zorunda kalacak. Genç yıldızın görünüşte rakipsiz olan “Boyfriend” şarkısının klibi yayınladığı gün 8 milyon kez izlenmişti.

Min-Hee Chang^^

We knew it was a possibility, but are still surprised at just how insanely fast Psy‘s music video for “Gentleman” has racked up the Youtube views.

In lightening speed, or rather, just 16 hours, “Gentleman” has already gained over 10.7 million views and counting.

Psy now holds the record for most Youtube views in a single day, not just by a K-pop singer, but by any person, in the history of Youtube. Former record holder Justin Bieber will have to settle for second place behind Psy, for the second time (he has the #2 most viewed video on Youtube). The young star’s music video for “Boyfriend“ received 8 Million views on the day of its release, a seemingly unbeatable record.

14.04.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.