PSY Wins #1 on ‘Inkigayo’ + Performances from May 5th!

PSY ‘Inkigayo’da Birinci Oldu! + 5 Mayıs’ta Yayınlanan Bölümden Performanslar

SBS’nin ‘Inkigayo’su sevilen sanatçıların heyecan verici performanslarıyla dolu yepyeni bir bölümle bir kez daha geri döndü! Bu akşamki bölümün sunucuları karizmatik aktör Lee Hyun Woo, ZE:A üyesi Kwanghee ve IU’ydu.

Her zamanki performansların yanı sıra, T-ara N4 çıkış yaparken, Hello Venus ve SECRET dönüş performanslarıyla sahne aldı!

SBS yeniden ‘Inkigayo’ için uygun yepyeni bir derecelendirme sistemi getirdi. Bugünkü birincilik ödülüne PSY, Cho Yong Pil ve Cho Yong Pil (gerçekten de iki kez aday gösterildi) aday oldu. Ancak en sonunda, PSY “Gentleman” şarkısı ile birinci oldu.

Bu haftanın kamu hizmeti duyurusu reklamında Girls’ Day yer aldı!

Bu bölümde performans sergileyen diğer sanatçılar: SHINee, 4minute, INFINITE, K.Will, Lyn, Teen Top, Davichi, Lee Hi, 15&, M.I.B, December DK ve Juniel.

Min-Hee Chang^^

SBS‘s ‘Inkigayo‘ is back once again with a new show full of exciting performances from the artists you adore, brought to you by the charismatic actor Lee Hyun Woo, alongside ZE:A’s Kwanghee and IU!

Aside from the usual stages on tonight’s episode, T-ara N4 held their debut stage, while Hello Venus and SECRET made their comeback!

SBS has brought back a brand new ranking system suitable for ‘Inkigayo’. The nominees for today’s #1 award were Psy, Cho Yong Pil, and Cho Yong Pil (indeed, nominated two times), however in the end, Psy came out on top with “Gentleman“.

This week’s PSA from ‘Inkigayo’ guest-featured Girl’s Day!

Other performances from tonight included: SHINee, 4minute, INFINITE, K.Will, Lyn, Teen Top, Davichi, Lee Hi, 15&, M.I.B, December DK and Juniel!

05.05.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.