PSY to Go “Gangnam Style” at Turkey’s ‘Istanbul Blue Night’

PSY Türkiye’nin ‘İstanbul Blue Night’ Festivali’nde “Gangnam Style” İle Sahne Alacak

Dünya çapında büyük bir sansasyona neden olan PSY ilk kez Türkiye’yi ziyaret edecek.

YG Entertainment konu ile ilgili, “PSY 20 Şubatta Türkiye’ye ulaşacak ve 21-22 Şubat tarihlerinde İstanbul’un ‘İstanbul Blue Night’ festivalinde sahne alacak, bir basın konferansı düzenleyecek ve bir televizyon programına konuk olacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

PSY’ın “Gangnam Style” klibi Youtube’un geçen yılsonundaki istatistiklerine göre ülkede son derece popüler. ABD, Tayland ve Güney Kore’den sonra klibin en popüler olduğu dördüncü ülke Türkiye.

PSY ayrıca Twitter yoluyla, “Önümüzdeki hafta İstanbul Blue Night ve Yetenek Sizsiniz Türkiye sayesinde Türkiye’deki hayranlarımı göreceğim için heyecanlıyım.” yazarak yaklaşan ziyareti hakkında hayranlarını bilgilendirdi.

Ajans daha sonra, “PSY ilk kez Türkiye’yi ziyaret edecek, ancak halktan gelen tepkinin son derece olumlu olduğunu duyduk. Eğlenceli şarkısı ‘Gangnam Style’ ile ‘İstanbul Blue Night’a şenlik havası getirecek.” dedi.

PSY Türkiye’deki faaliyetlerini tamamladıktan sonra 24 Şubatta Kore’ye geri dönecek.

Min-Hee Chang^^

World sensation PSY will be visiting Turkey for the first time.

YG Entertainment revealed, “PSY will arrive in Turkey on February 20th. On the 21st to the 22nd, he will be participating in Istanbul’s festival ‘Istanbul Blue Night‘ as well as holding a press conference and appearing on a TV broadcast.”

Psy’s “Gangnam Style” was extremely popular in Turkey according to the end of last year’s statistics on YouTube. The country ranked fourth in terms of where the MV was most popular after the United States, Thailand, and South Korea.

PSY also informed his fans about his upcoming visit via Twitter:
“Excited to see my fans in Turkey for Istanbul Blue Night and Yeteneksizsiniz Turkiye next week!”

His agency explained, “PSY is visiting Turkey for the first time, but we have heard that the response from the public has been extremely positive. He will bring a festive mood to ‘Istanbul Blue Night’ with his upbeat song ‘Gangnam Style’.”

After finishing his business in Turkey, he will be returning to Korea on February 24th.

19.02.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.