Prosecutors Mulling Over Second Arrest Warrant in Bribe Scandal

South Korea (대한민국)

Savcılar, Rüşvet Skandalında İkinci Bir Tutuklama Emri Çıkarmayı Düşünüyor

Seoul savcılar ofisi, Saenuri Partisi’nden Chung Doo-un’un savcılar başka bir tutuklama emri çıkarırsa mahkemeye çıkacağım demesinin ardından, Chung için ikinci tutuklama emri çıkarıp çıkarmama hakkında henüz kesin bir karar veremediklerini açıkladı.

Konuyla ilgili bir kaynak, Chung’u gözaltına almadan, ikinci bir tutuklama emri çıkarmak veya milletvekilini suçlamak konusunda yetkililer arasında tartışmaların devam ettiğini söyledi.

Chung, savcılardan gelen soruları yanıtlamayı kabul etti ve cuma günü yayınlanan bir raporda yetkililer ile işbirliği yaptı. Parlamentonun olağanüstü toplantısına yakın bir tarih olan 3 Ağustos tarihinden sonra ikinci bir tutuklama emri çıkarılırsa mahkemeye çıkacağını söyledi.

JunHong

he prosecutors’ office in Seoul has said it has not yet made a decision whether to issue a second arrest warrant for Chung Doo-un of the Saenuri Party, after Chung said he would appear in court if prosecutors push for another warrant.

A source close to the matter said discussions were underway among authorities on whether to issue a second arrest warrant or indict the lawmaker without taking him into custody.

Chung said he has been continually willing to accept questions from prosecutors, and has cooperated fully with the authorities in a report released on Friday. He said he would appear in court if a second warrant is issued after August third, when the extraordinary session of Parliament comes to a close.

14.07.2012 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.