President Park Holds Summit with Ugandan President

Başkan Park Uganda Devlet Başkanı ile Zirve Düzenledi

Devlet Başkanı Park Geun-hye perşembe günü Seoul’de Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni ile bir zirve düzenleyerek karşılıklı dayanışma ve değişim hakkında görüştü.

İki lider, başkanlık ofisinde ticaret ve yatırım, enerji ve kaynaklar, kalkınma dayanışması ve dünya sahnesinde işbirliği dahil, ortak ilgi alanına giren birçok konuyu görüştü.

Park, Afrika’nın küresel ekonominin yeni büyüme lokomotifi olduğunu ve Uganda’nın şaşırtıcı gelişiminin bu gerçeğin sembolü olduğuna inandığını dile getirdi.

Ayrıca Park, Başkan Museveni’nin ülkesinin gelecek planları hakkında konuşurken genellikle Kore’nin kalkınması örneğini verdiğini duymaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Park, Kore’nin gelişim deneyimlerini daha fazla paylaşmayı önerdi.

Ugandalı başkan, Park Geun-hye’nin babası olan eski Devlet Başkanı Park Chung-hee’nin başarılarını överek cevap verdi. Kore’nin son 50 yıl içerisinde elde ettiği başarıların Afrika için örnek teşkil ettiğini söyledi. Daha sonra Park’ın ülkesini resmi olarak ziyaret etmesini rica etti.

İki devlet başkanının katılımıyla, Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ve Ugandalı meslektaşı Sam Kutesa Seoul’ün Afrikalı ulusa tarım imtiyazı sağladığı temel bir anlaşma imzaladı.

2013 yılı Kore ve Uganda arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yılıdır.

primadonna

President Park Geun-hye held a summit in Seoul with the President of Uganda Yoweri Museveni on Thursday and discussed bilateral cooperation and exchange.

The two leaders discussed various issues of common interest at the presidential office, including trade and investment, energy and resources, development cooperation and cooperation on the world stage.

Park said she believes Africa is the new growth engine of the global economy and that Uganda’s astonishing development is symbolic of this fact.

She also said she was happy to hear President Museveni often cite the example of Korea’s development in regards to his country’s future blueprint. Park proposed to share more of Korea’s development experience.

The Ugandan president responded by paying tribute to the achievements of former President Park Chung-hee, Park Geun-hye’s father. He said the changes Korea accomplished in the past 50 years are an exemplar to Africa. He then formally asked Park to visit his country.

With the two presidents attending, Foreign Minister Yun Byung-se and his Ugandan counterpart Sam Kutesa signed a basic agreement on Seoul providing an agricultural grant to the African nation.

2013 marks the 50th year since Korea and Uganda established diplomatic relations.

30.05.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.