President Park Focused on Summit Meeting with Chinese Leader

Devlet Başkanı Park Çinli Lider ile Yapılacak Zirve Toplantısına Odaklandı

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore’nin nükleer tehdidi ve ikili serbest ticaret anlaşması gibi önemli konuları ele almada yardımcı olabilecek, Çinli meslektaşı ile olan yaklaşan zirve toplantısı hazırlıklarına odaklandı.

Cheong Wa Dae başkanlık ofisindeki kaynaklar, şubat ayında ülkenin ilk kadın başkanı olan Park’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yapacağı görüşme hazırlıklarına yoğunlaştığını, bu nedenle cuma günü ve hafta sonu için bir program ayarlamadığını açıkladı.

akgbe

President Park Geun-hye is focused on preparing for her upcoming summit meeting with her Chinese counterpart that can help the country tackle such crucial issues as North Korea’s nuclear threat and the bilateral free trade agreement (FTA), government sources said Sunday.

Sources at the presidential office of Cheong Wa Dae said Park, who became the country’s first female chief executive in February, didn’t set a schedule for Friday and over the weekend so she can concentrate on getting ready for her meeting with Chinese President Xi Jinping later in the week.

Yonhap-23.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.