President Park Departs For State Visit To U.S.

Devlet Başkanı Park ABD Ziyareti için Ülkeden Ayrıldı

Devlet Başkanı Park Geun-hye göreve başlamasının ardından yurt dışına ilk gezisi olarak ABD’ye gitmek üzere pazar günü ülkeden ayrıldı.

Şehirde yaşayan Korelilerle bir araya gelmek ve Kuzey Kore’nin nükleer programına karşı alınacak tedbirleri görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmek için Park’ın ilk durağı New York olacak.

Daha sonra 7 Mayıs tarihinde ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile ikili zirve görüşmelerini gerçekleştirmek ve iki ülke arasındaki ittifakın 60. yıl dönümü anısına Obama ile ortak bir bildiri sunmak için Washington’a gidecek.

Ortak bildiri büyük olasılıkla ülke ilişkilerini güçlendirme planlarını içerecek.

İki başkanın Kuzey Kore ile ilgili politikalar konusunda işbirliğini görüşmesi, Kuzeydoğu Asya’da barışı sağlamak ve iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının pürüzsüz şekilde uygulanması üzerine görüşmesi de planlanıyor.

Büyük holdingler, küçük ve orta ölçekli firmalar ve Kore İşçi Sendikaları Federasyonu başkanları da dahil olmak üzere toplamda 52 kişi ABD gezisinde başkana eşlik edecek.

Başkanlık Ofisi, iş ve sendika liderleri heyetinin Kuzey Kore’nin tehdit ve provokasyonlar ile ilgili yabancı yatırımcının kaygılarını hafifletmesini umuyor.

akgbe

President Park Geun-hye left for the United States on Sunday for her first overseas trip since taking office.

Park will make her first stop in New York to offer encouragements for Koreans living in the city and meet with United Nations Secretary-General Ban Ki-moon to discuss response measures to North Korea’s nuclear program.

She will then head to Washington to hold a bilateral summit with U.S. President Barack Obama on May 7, U.S. time, and issue a joint statement with Obama commemorating the 60th anniversary of the alliance between the two countries.

The joint statement will likely include plans to further strengthen the countries’ relationship.

The two presidents are also scheduled to discuss how to cooperate on North Korea-related policies, ensure peace in Northeast Asia, as well as working on a smooth implementation of the free trade agreement between the two countries.

A total of 52 people including heads of major conglomerates, small and medium-sized firms and the head of the Federation of Korean Trade Unions will accompany the president to the United States.

The Presidential Office hopes the delegation of business and union leaders will be able to ease foreign investor’s concerns about North Korea’s threats and provocations.

KBS World-05.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.