President Lee Meets with University Students

South Korea (대한민국)

Devlet Başkanı Lee Üniversite Öğrencileriyle Buluştu

Devlet başkanı Lee Myung-bak; öğrenci harçları ve krediler, öğrenci evleri ve mezunlar için iş olanaklarını görüşmek üzere cumartesi günü başkanlık ofisinde yaklaşık 160 öğrenci konseyi temsilcisiyle toplandı.

Başkanlık ofisi, toplantının geçen aralıktan bu yana öğrenci konseyleri ve başkanlık ofisi arasında düzenlenen 8 bölgesel toplantının ardından öğrenci temsilcilerinin devlet başkanıyla konuşma fırsatına sahip olması için olduğunu söyledi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletme İdaresinin yanı sıra eğitim, iş ve arazi bakanlıkları yetkilileri de toplantıda yer aldılar.

ji-young park

President Lee Myung-bak met with roughly 160 student council representatives at the presidential office on Saturday to discuss tuition, student loans, student housing and jobs for graduates.

The presidential office said the meeting was for student representatives to have a chance to speak with the president following eight regional talks between student councils and the presidential office that have been held since last December.

Officials from the ministries of education, labor and land as well as the Small and Medium Business Administration were also present at the meeting.

KBS World-25.2.2012

http://img214.imageshack.us/img214/8711/120225kw11.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.