President-elect Launches Efforts to Form Pres. Transition Committee

Yeni Devlet Başkanı Geçici Komite Kurmak için Çalışmalara Başladı

Yeni Devlet Başkanı Park Geun-hye, yönetimin oluşturulması ile sorumlu olacak başkanlık geçici komitesi için çalışmaları başlattı.

Öngörülen komite Park’ın 25 Şubatta göreve başlama törenine kadar, başkanlık ofisinin ve kilit devlet kurumlarının önemli görevlerini üstlenecek.

Komiteyi oluştururken en büyük görev, komitenin 26 üyesini seçmek olacak.

Komitenin görev listesi bu hafta sonu sonuçlanabilir. Komitenin bu yıl sona ermeden çalışmaya başlaması olası görülüyor.

Devlet kurumlarının da seçim vaatleri doğrultusunda Park hükümetinin altında yeniden örgütlenmesi bekleniyor. Gelecek, buluş ve bilim üzerine yeni bir bakanlığın kurulması bekleniyor. Denizcilik ve balıkçılık üzerine bir bakanlığın yeniden oluşturulması da muhtemel.

akgbe

President-elect Park Geun-hye has launched efforts to form a presidential transition committee that will be charged with designing her administration.

The envisioned committee will take over key duties of the presidential office and key government agencies until Park’s inauguration ceremony on February 25th for the smooth transition of government.

The biggest task in forming the committee is selecting its 26 members.

The roster for the committee could come out as early as this weekend and the committee is likely to launch before this year’s over.

Government agencies are also expected to be reorganized under Park’s government in line with campaign pledges. A new ministry on future, creation and science is expected to be set up and a ministry on maritime and fisheries is likely to be revived.

KBS World-21.12.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.