Pres. Park to Hold Summit with Greek Pres. Tuesday

Başkan Park Yunan Başkan İle Salı Günü Zirve Düzenleyecek

Başkan Park Geun-hye Salı günü Seoul başkanlık ofisinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile bir zirve görüşmesi yapacak.

İki lider birlikte ticaret, yatırım, gemi, deniz taşımacılığı, savunma ve turizm alanlarında iki ülke işbirliğinin geliştirilmesi yollarını görüşecekler. Onlar Kore Yarımadasını ve Avrupayı bekleyen bölgesel sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklar.

Özellikle Park, Kore Savaşının 60. Yıl dönümü münasebetiyle savaş sırasında Yunan askerlerinin yaptıkları fedakarlıklar için Papulyas’a şükranlar düzenlemesini ayarladı.

Park, Kore Yarımadasında ve Kuzeydoğu Asya da barış ve işbirliği üzerine güven inşa etmek için Yunanistan’ın anlayış ve desteğini almak için çağrı politikasını açıklamayı planlıyor.

First Genius

President Park Geun-hye will hold a summit with Greek President Karolos Papoulias at the presidential office in Seoul on Tuesday.

The two leaders will discuss ways to expand bilateral cooperation in trade, investment, shipbuilding, maritime transport, defense and tourism. They will also exchange views on pending regional issues of the Korean Peninsula and Europe.

In particular, Park is set to express gratitude to Papoulias for sacrifices Greek soldiers made during the Korean War as this year marks the 60th anniversary of the war.

Park also plans to explain her policy to build trust on the Korean Peninsula and her Northeast Asia peace and cooperation initiative and call for Greece’s understanding and support.

03.12.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.