Pres. Park Participates in Cultural Events Ahead of Summit with Swiss President

Devlet Başkanı Park, Zirve Öncesinde İsviçre Devlet Başkanı ile Kültürel Etkinliklere Katıldı

 

Devlet Başkanı Park Geun Hye, İsviçre’de Güney Kore yanlısı bir grup vatandaş ile bir araya geldi ve zirve öncesinde İsviçre Devlet Başkanı Didier Burkhalter ile birlikte bir sanat sergisine katıldı.

Park, pazar günü, Bern’deki bir otelde Güney Kore yanlısı altı İsviçreli temsilciyle bir araya geldi ve Güney Kore ile İsviçre’nin uzak coğrafyalar olmasına rağmen, kalplerde yakın olduklarını vurguladı.

Park, Koreli katılımcılardan üçünün, ateşkes antlaşması ile kurulmuş Bağımsız Milletler Denetleme Komisyonu’nda, çalıştıklarını göz önüne alarak, Kore Yarımadası’nda barışın tesisine katkısından dolayı İsviçre’ye teşekkür etti ve iki Kore’nin birleşmesi yönünde Avrupa ülkelerinin dikkatini çekmek için çağrıda bulundu.

Park daha sonra ünlü İsviçreli sanatçı Paul Klee’nin özel sergisine gitti.

Park ayrıca Güney Kore’nin kültür, sanat ve geleneklerinin tanıtıldığı konsere katıldı. Daha sonra sahneye çıktı ve sanatçılar için teşvik edici kelimeler söyledi.

Park Güney Kore ile İsviçre insanının birbirlerini daha iyi anlaması için farklı ve etkin bir kültür alışverişi yoluyla ortak bir zemin bulma yönündeki umudunu dile getirdi.

Park, İsviçre’de yaşayan Güney Koreliler ile yaptığı görüşmede, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulundukları için Koreli gruba teşekkür etti ve iki ülke arasında bir köprü rolü oynamaya devam etmelerini istedi.

 

KHJ-Kolik

 

President Park Geun-hye has met with a group of pro-South Korean figures in Switzerland and attended a special art exhibition ahead of her summit with Swiss President Didier Burkhalter.

On Sunday, Park met with six pro-South Korean representatives in Switzerland at a hotel in Berne and stressed though South Korea and Switzerland are geographically far apart, they are close at heart.

Given three of the participants worked at the Neutral Nations Supervisory Commission, which was established by the Korean Armistice Agreement, Park thanked Switzerland for its contribution to establishing peace on the Korean Peninsula and urged for the European country’s attention toward the unification of the two Koreas.

Park then headed to a special exhibition of the renowned Swiss artist Paul Klee.

Park also attended a concert that introduced South Korea’s culture, arts and traditions. She later took the stage and conveyed words of encouragement to the performers.

Park expressed hope the people of South Korea and Switzerland will further understand each other and find common ground through diverse and active cultural exchanges.

During a meeting with South Koreans residing in Switzerland, Park thanked the Korean community for contributing to the development of relations of the two countries and urged them to continue to play the role of a bridge between the two nations.

 

KBS GLOBAL – 20.01.14

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.