Pres. Park Calls on Businesses to Expand Investment

Devlet Başkanı Park İşletmelerin Yatırımlarını Genişletmeleri için Çağrıda Bulundu

Başkan Park Geun-hye, ABD gezisinde kendisine eşlik eden bir grup Güney Koreli iş adamını başarısızlığa uğramadan yatırımlarını genişletmeye teşvik etti.

Park bu çağrıyı çarşamba günü Washington’da iş heyetiyle birlikte katıldığı bir kahvaltı sırasında yaptı.

Park, bazı holding gruplarının kendilerine bağlı olan şirketlerdeki sözleşme uygulaması ile ilgili son hamlelerini ve kadrosuz işçileri kadrolu işçiye dönüştürme çalışmalarını övdü. Ardından, holdinglerden adil bir piyasa ekonomisinin kurulması yolunda ilerlenmesini ve yatırımların genişletilmesini istedi.

Buna karşılık, iş adamları aktif çaba sarf edeceklerini ve böylece yeni hükümetin yaratıcı ekonomi stratejilerinin ekonomik kalkınmaya öncülük edeceğini söylediler.

Park yatırımların genişletilmesinin gerekliliğini Güney Koreli ve Amerikalı iş adamlarının katıldığı bir öğle yemeği sırasında da vurguladı.

primadonna

President Park Geun-hye has urged a group of South Korean business leaders that are accompanying her on her U.S. trip to expand investment without fail.

Park made the call during a breakfast meeting with the business delegation in Washington on Wednesday.

She praised some conglomerate groups’ recent moves for changing their practice of subcontracting with affiliate companies and converting nonregular workers’ status to that of regular workers. She then called on conglomerates to work toward establishing a fair market economy and expand investment.

In response, business leaders said that they will exert active efforts so that the new government’s creative economy strategies will lead to economic development.

Park also stressed the need to expand investment during a luncheon attended by South Korean and U.S. businesspeople.

09.05.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.