Pres. Lee to Meet with Heads of Top 5 Economic Bodies

South Korea (대한민국)

Devlet Başkanı Lee, En İyi 5 İktisadi Kuruluş’un Başkanları İle Görüştü

Devlet başkanı Lee Myung-bak, Kore Sanayi ve Ticaret Odası ile Kore Endüstri Federasyonu da dahil olmak üzere ülkenin en iyi beş iktisadi kuruluşunun başkanlarıyla Salı günü görüşecek.

Bir öğle yemeği toplantısı sırasında Lee, büyük ve küçük şirketler arasındaki birlikte gelişme arayışı konusunda ve insanların geçimlerini sağlamalarına destek olma konusunda hükümet politikalarını izah etmeyi planlıyor. Devlet başkanı daha sonra, yatırımlar ve istihdam yaratma yönünde kuruluşların destek olmalarını etkin bir şekilde ısrarla tavsiye edecek.

Haberin Devamı İçin Tıklayın…

underground.34

President Lee Myung-bak will meet on Tuesday with the heads of the nation’s top five economic organizations, including the Federation of Korean Industries and the Korea Chamber of Commerce and Industry.

During a lunch meeting, Lee plans to explain the government’s policies on promoting people’s livelihood and on seeking shared growth between large and small companies. The President will then actively urge for the organizations’ support toward making investments and creating jobs.

Click here for more…

03.05.2011 – KBS WORLD


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.