Pres. Lee to Invite Head of Teachers’ Union to Presidential Office

South Korea (대한민국)

Devlet Başkanı Lee, Öğretmenler Birliği Başkanını Başkanlık Ofisine Davet Edecek

Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Kore Öğretmenler ve Eğitim Çalışanları Birliği Başkanı Jang Suk-woong ile görüşmeyi ve okullardaki şiddet olaylarını önlemek için işbirliği önerisi yapmayı planlıyor.

Başkanlık ofisinden kıdemli bir yetkili Lee’nin, Jang, Kore Öğretmenler Birliği Federasyonu Başkanı Ahn Yang-ok ve muhafazakar ve yenilikçi aileler birliğinin temsilcilerini Yeni Ay Yılı tatilinden kısa süre sonra başkanlık ofisine davet etmeyi planladığını söyledi.

İki yetkili, okullardaki şiddet tüm eğitim sektörünün işbirliğini gerektiren bir mesele olduğundan Lee’nin daveti Jang’a kadar geniş tuttuğunu söyledi.

Bu görüşme, Lee’nin işine başlamasından bu yana Kore Öğretmenler ve Eğitim Çalışanları Birliğinin başkanıyla yaptığı ilk görüşme olacak.

ji-young park

President Lee Myung-bak plans to meet with the chairman of the Korean Teachers and Education Workers’ Union, Jang Suk-woong, and urge for cooperation to prevent school violence.

A senior official at the presidential office said Lee plans to invite Jang, Korea Federation of Teachers’ Association President Ahn Yang-ok and representatives of conservative and progressive parents’ associations to the presidential office shortly after the lunar New Year holidays.

The official said Lee has decided to extend an invitation to Jang since school violence is an issue that requires cooperation from the entire education sector.

It would mark the first time for Lee to meet with the head of the Korean Teachers and Education Workers’ Union since his inauguration.

KBS World-17.1.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.