Pres. Lee, Pres.-elect Park to Meet on Friday

Lee ve Park Cuma Günü Bir Araya Gelecek

Devlet Başkanı Lee Myung-bak ve Yeni Başkan Park Geun-hye, cuma günü 3’te Cheong Wa Dae başkanlık ofisinde bir araya gelecek.

Gelecek dönem başkan sözcüsü Park Sun-kyu perşembe günü parti genel merkezinde düzenlediği bir basın toplantısında, iki liderin yurtta ve yurt dışındaki ciddi ekonomik durumu ve diğer devlet işlerini görüşeceklerini açıkladı.

Sözcü bu toplantıda, Lee ve Park’ın seçilen yeni hükümetin devlet işlerini başarılı şekilde yönetmesi ve daha verimli bir şekilde politikalarını hazırlama konusunda görüş alışverişinde bulunmasını bekliyor.

Sözcü, Lee ve Park”ın hiçbir yardımcı olmadan görüşme yapacağını ve iki tarafın geçen hafta başkanlık seçiminden sonra kısa süren görüşmelerinde tartışmaya başladıklarını açıkladı.

akgbe

President Lee Myung-bak and President-elect Park Geun-hye will meet at the presidential office of Cheong Wa Dae at 3 p.m. on Friday.

The president-elect’s spokesman Park Sun-kyu said in a news briefing at party headquarters Thursday that the two will discuss the serious economic situation at home and abroad, and other state .

The spokesman expected that in the meeting, the president and president-elect will exchange opinions on how the new government will successfully manage state affairs and formulate policies in a more efficient way.

The spokesman said that Lee and Park will hold the meeting with no aides present, and the two sides began discussing when to hold the meeting shortly after the presidential election last week.

KBS World-27.12.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.