Pres. Candidates Push Campaign Pledges Nationwide

Başkan Adayları Ülke Genelinde Kampanyalarını Yürütüyor

Başkan adayları, seçim vaatleri ve siyasal reform önlemleri ile seçmen desteğini kazanmak için ülke genelinde aktif olarak seçim propogandası yapıyorlar.

İktidardaki Saenuri Partisi’nin başkan adayı Park Geun-hye pazartesi günü, Kore Sendikaları Federasyonu’ndan üst düzey yetkililerle bir araya geldi ve düzenli çalışmayan işçilere karşı ayrımcılık yapan insanları cezalandırma ve ayrımcılık mağdurlarına tazminat verilmesi gibi bir takım tedbirler alacağına söz verdi.

Salı günü Park, seçmen desteği için Gwangju ve Jeonju’yu ziyaret edecek.

Ana muhalefetteki Demokrat Birleşik Parti’nin başkan adayı Moon Jae-in pazartesi günü Seoul’deki parti genel merkezinde, parlamentodaki sandalye sayısını 200’e azaltmayı ve temsili koltuk sayısını 100’e arttırmayı vaat etti.

Ayrıca yolsuzluğun kökünü kazıma çabalarının bir parçası olarak, üst düzey hükümet yetkilileri tarafından işlenen bozuklukları ortaya çıkarma ile sorumlu olacak bir ofis kuracağına söz verdi.

Moon salı günü bir etkinlikte, politika planlarını açıklamayı ve diğer güçlü kuruluşlar arasında savcılığı yenileme yollarını tanıtmayı planlıyor.

Bağımsız başkan adayı Ahn Cheol-soo pazartesi günü, işçilerin mutlu olacağı bir dünya yapma politikalarının gelişmesi için bir emek dayanışma merkezi açtı.

Salı günü Ahn Incheon’u ziyaret edecek, yerel tüccarlar ile görüşecek ve üniversitede bir konferans verecek.

akgbe

Presidential candidates are actively stumping across the nation to win voter support with campaign pledges and political reform measures.

Ruling Saenuri Party presidential candidate Park Geun-hye met on Monday with top officials of the Federation of Korean Trade Unions and vowed to introduce measures that punish people who discriminate against nonregular workers and compensate victims of such discrimination.

On Tuesday, Park will visit Gwangju and Jeonju to appeal for voter support.

Presidential candidate Moon Jae-in of the main opposition Democratic United Party (DUP) pledged at party headquarters in Seoul on Monday to reduce the number of seats in parliament to 200 and expand the number of proportional representation seats to 100.

He also vowed to set up an office that would be charged with uncovering irregularities committed by high-level government officials as part of efforts to root out corruption.

Moon plans to reveal his policy plans during an event on Tuesday and introduce ways to revamp the prosecution among other powerful organizations.

Independent presidential candidate Ahn Cheol-soo on Monday launched a labor solidarity center in order to devise policies on making a world where laborers are happy.

On Tuesday, Ahn will visit Incheon and hold discussions with local merchants and deliver a lecture at a college.

KBS World-23.10.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.