Powerful History at Bucheon Comic Museum

Bucheon Karikatür Müzesindeki Muhteşem Tarih 

Bu siyah beyaz basit bir karikatür. Küçük bir kız yatağının üzerinde çömeliyor. Kıza yaklaşan silahlı bir askerin silüeti var. Kızı ziyaret etmek için orada. Bu küçük kız 2. Dünya Savaşı sırasında Japon askerleri tarafından seks köleliğine zorlanmış yüzlerce Koreliden sadece biriydi.

Oh Se-young tarafından “14 Yaşındaki Bir Kızın Baharı” olarak isimlendirilmiş bu siyah beyaz karikatür, Fransa’nın Uluslarası Angouleme Karikatür Festivali’nde sergilenen 25 karikatürden biriydi. “Solmayan Çiçek: Ben Bir Kanıtım” sergisi şimdi Kore’ye geldi ve Gyeonggi Bucheon’daki Kore Manhwa müzesinde sergilenmektedir.

Manhwa; Kore çizgi romanlarına verilen addır. “14 Yaşındaki Bir Kızın Baharı”na ek olarak sanatçı Kim Gwang-sung ve Chung Ki-young’ın “Kelebeğin Şarkısı” ve Tak Young-ho’nun “Çiçek Yüzük” adlı eserleri eleştirmenler tarafından oldukça övülmüştür.

ayşe0312

It is a simple black-and-white comic. A small girl crouches on her cot. There is a silhouette of an armed soldier that approaches her. He is there to pay her a visit. The young girl was one of hundreds of Koreans who were forced into sexual slavery by the Japanese military during World War II.

Titled “Spring of a 14-Year-Old Girl,” the black-and-white comic by Oh Se-young was one of 25 that were on display recently at France’s Angouleme International Comics Festival. The exhibition “The Flower That Doesn’t Wilt: I’m the Evidence” has now come to Korea, where it is on display at the Korea Manhwa Museum in Bucheon, Gyeonggi.

Manhwa is the Korean word for comics. In addition to “Spring of a 14-Year-Old Girl,” “Butterfly’s Song” by artists Kim Gwang-sung and Chung Ki-young and “Flower Ring” by Tak Young-ho have been highly praised by critics.

26.02.2014 – JoongAng

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.