Police seek global alliance in DDoS attack probe

South Korea (대한민국)

Güney Kore polisi, hükümet ve finans kurumlarının geçen haftaki internet sitelerindeki büyük siber saldırının kaynağını bulmak için 35 ülke ile işbirliği için temesa geçti. Pazartesi günü yetkililer artması beklenen tehtidlere karşı ulusal siber güvenlik uyarısında bulundu.

Yaklaşık 30 Güney Kore devlet kurumları ve finansal kurumların internet siteleri aynı anda erişimlerine virüs bulaşmış ve yaklaşık 50.000 “zombi” bilgisayar ile Cuma gününden itibaren iki gün boyunca (DDoS) “Distributed Denial-Of-Service” saldırısı olarak adlandırılan virüs sitelerde yoğun bir trafik yaparak sitelerin yavaşlamasına sebep oldu.

Eren -SNSD-

South Korean police have contacted 35 countries to ask for cooperation in tracing the origin of a massive cyber attack on the Web sites of key government and financial institutions last week, officials said Monday, amid a nationwide cyber security alert issued against further threats.

The Web sites of about 30 key South Korean government agencies and financial institutions came under a so-called distributed denial-of-service (DDoS) attack for two days from Friday, with about 50,000 “zombie” computers infected with a virus seeking simultaneous access to selected sites and swamping them with traffic.

07.03.2011 – Yonhap


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.