PM Kim Meets with Chinese President

South Korea (대한민국)

Kore Cumhuriyeti Başbakanı Kim, Çin Devlet Başkanı İle Görüştü

Kore Cumhuriyeti Başbakanı Kim Hwang-sik, Asya Boao Forumu’nun gerçekleşeceği yer olan Çin’in Hainan Eyaleti’nde tartışma konusu olan ikili meseleler hakkında görüşmek için Salı günü Çin’in Devlet Başkanı Hu Jintao’yu ziyaret etti.

Kim ve Hu, siyaset, ekonomi ve insan kaynakları alanlarında işbirliğini artırmanın kendi ulusları için gerekli olduğu konusunda aynı fikirdeler.

Hu, görüşmeleri sırasında Kim’e, Seoul ve Pekin’in ileride üst düzey resmi alışverişi ve karşılıklı iletişimi artırmanın teşvik edilmesiyle siyasal güvenlerini oluşturmayı umduğunu söyledi. Hu ayrıca, serbest ticaret görüşmesine devam etmek için artan çaba da dahil olmak üzere ekonomik ve ticari ilişki koşullarında samimi çalışmanın gerektiğini vurguladı.

Buna karşılık Kim, serbest ticaret görüşmeleri koşullarına, Seoul’un ilk olarak hassas meseleleri düzenleme üzerinde düşünmeyle bu gibi verimli görüşmeler yapmaya çalışacağını da katarak Hu’nun önerisini tamamen destekledi.

Bu arada Kim, nükleer güç santrallerinin güvenliği konusunda Çin’in dikkat etmesini rica etti. Hu, inşa edileceklerin yanı sıra faal durumda olan nükleer güç santrallerinin güvenliğini değerlendirmeye almanın gerektiğini söyledi.

underground.34

Prime Minister Kim Hwang-sik has paid a visit to Chinese President Hu Jintao on Thursday for discussions on contentious bilateral issues in Hainan, China, where the Boao Forum for Asia is taking place.

Kim and Hu agreed on the need for their nations to boost cooperation in the areas of politics, economy and human resources.

During their meeting, Hu told Kim that he hopes Seoul and Beijing would further build their political trust by promoting high-level official exchanges and boosting bilateral communication. Hu also stressed the need to work closer in terms of economic and trade affairs, including accelerating efforts to hold free trade talks.

In response, Kim said he fully supports Hu’s proposals, adding that in terms of free trade talks, Seoul will work to make such talks productive by first holding deliberations on sensitive related issues.

Meanwhile, Kim asked for China’s attention toward safety of nuclear power plants. Hu said there is a need to assess the safety of power plants that are in operation as well as those that are to be built.

(15.04.2011 / KBS WORLD)

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.