Parties to Launch NIS Probe Committee This Week

Partiler Bu Hafta UİS Soruşturma Komitesi Oluşturacak

İktidar ve muhalefet partilerinin, Ulusal İstihbarat Servisi’nin seçim müdahalesi skandalını araştırmak için özel bir komite oluşturması bekleniyor.

Saenuri Parti Grup Başkanı Choi Kyung-hwan ve Demokratik Parti Parti Grup Başkanı Jun Byung-hun çarşamba günü anlaşmaya vardı.

Anlaşmaya göre, iki taraf perşembe günü bir genel kurul toplantısında Ulusal Meclis’e planlarını rapor verecek. Çarşamba günü partiler meclise soruşturma için istekte bulundu.

İki taraf, her partiden aynı sayıda katılan 18-20 üye ile özel bir komite kurulmasını kabul etti. Komiteye bir DP yetkilisi başkanlık edecek.

Saenuri parti grup başkanı yaptığı açılış konuşmasında, meclis soruşturmasının şüpheleri azaltmada sorunsuz ilerlemesini ve istihbarat servisinin reformuna yol açmasını umduğunu belirtti.

Rakip partiler istihdam ve Haziran oturumunda ekonomik demokratikleşmeye ulaşma ile ilgili tüm tasarıları geçirmeyi de kabul etti.

akgbe

The ruling and opposition parties are expected to launch a special committee for investigating the National Intelligence Service’s election intervention scandal as early as Friday.

Saenuri Floor Leader Choi Kyung-hwan and Democratic Party Floor Leader Jun Byung-hun reached the agreement on Wednesday.

Under the accord, the two sides will report to the National Assembly their plan at a plenary session on Thursday. The parties on Wednesday filed their request for the probe to parliament.

The two sides also agreed to staff the special committee with 18 to 20 members with the same number taking part from each party. The committee will be headed by a DP official.

The Saenuri floor leader said in his opening remarks that he hopes the parliamentary probe will progress smoothly to defuse public suspicions and lead to a reform of the spy agency.

The rival camps also agreed to pass by all bills related to creating jobs and achieving economic democratization within the June session.

KBS World-26.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.