Park Vows Bottom-up Regional Development Policy

Park Aşağıdan Yukarı Bölgesel Kalkınma Politikası Sözü Verdi

Devlet Başkanı Park Geun-hye, bölgesel yönetimi ve sakinlerinin bölgesel kalkınma politikasını şekillendirmede büyük bir paya sahip olması için hükümetin elinden geleni yapacağını açıkladı.

Park bir bölgesel kalkınma komitesi toplantısında, merkezi hükümetin yukarıdan aşağı olan yaklaşımını yukarıdan aşağı yaklaşımına çevireceğini söyledi. Hükümetin, bu tür politikaların üretim ve uygulanma ile ilgili tüm süreci halka açacağını belirtti.

Başkan son politikaların sadece altyapıya odaklı olduğuna işaret etti. Eğitim, refah, kültür ve çevre dahil olmak üzere, yerel halkın yaşamlarıyla ilgili alanlara odaklanmasının zamanı olduğun belirtti.

akgbe

President Park Geun-hye says the government will do as much as possible so provincial governments and residents have a larger hand in shaping regional development policy.

Park said at a regional development committee meeting Thursday that the government will change its central-government led top-down approach into a bottom-up approach. She stressed the government will open the entire process of producing and implementing such policies to the public.

The president pointed out that past policies only focused on infrastructure. She said it’s time to focus on areas closely related to lives of local residents, including education, welfare, culture and environment.

KBS World-18.07.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.