Park Vows Best Efforts to Make S. Korea Powerful, Happy Nation

Park G. Kore’nin Güçlü ve Mutlu Bir Ülke Olması için Elinden Geleni Yapacağına Söz Verdi

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Güney Kore’yi zengin ve güçlü bir ülke ve tüm insanların mutlu olduğu bir yer haline getirmek için elinden gelen çabayı sarf edeceğine söz verdi.

Park pazartesi günü Ulusal Meclis’te başkanlık yemin töreninde konuşma yaptı. Ekonomiyi canlandırarak, mutluluk çağı başlatarak ve kültürel refahı teşvik ederek insanları mutlu etmeye söz verdi.

Ekonomiyi canlandırmak amacıyla Park, bilim, teknoloji ve bilgi teknolojisi merkezli bir “yaratıcı ekonomi” takip etmeyi vaat etti. Ekonomik demokratikleşmenin gerçekleşmesi için de söz verdi.

Kuzey Kore üzerine Park, Pyongyang’ın nükleer testinden kurban olarak en çok acı çekenin Kuzey’den başkası olmayacağını belirtti. Daha sonra nükleer emellerinden vazgeçmesi, barış ve ortak kalkınma yolunu izlemesi için komünist devlete çağrıda bulundu.

akgbe

President Park Geun-hye has vowed to exert all-out efforts to make South Korea a wealthy and powerful country and a place where all people are happy.

Park made the pledge in a speech at her presidential inaugural ceremony at the National Assembly on Monday. She promised to make the people happy by reviving the economy, ushering in an era of happiness and promoting cultural prosperity.

In order to revive the economy, Park vowed to pursue a “creative economy” centered on science and technology as well as information technology industries. She also pledged to realize economic democratization.

On North Korea, Park said she will make clear that the victim who will suffer the most from Pyongyang’s nuclear test will be none other than the North. She then urged the communist state to swiftly abandon it nuclear ambitions and take the path of peace and joint development.

KBS World-25.02.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.