Park Visits Multiple Biz Groups Wednesday

Park Çarşamba Günü İş Gruplarını Ziyaret Etti

Devlet başkanı seçilen Park Geun-hye, ekonomik demokratikleşme ve orta sınıfı geliştirme seçim vaatlerini gerçekleştireceğini vurgulayarak, çarşamba günü iş grupları liderleri ile bir araya geldi.

Park, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Federasyonu liderlerine ekonomik demokratikleşmenin adil rekabet için bir çerçeve oluşturduğunu söyledi. İşbirliği yapan firmaların tedarik maliyetlerini düşürmesi ve geleneksel küçük ve orta ölçekli şirketler tarafından tutulan alanlara yayılmaları gibi, büyük firmaların haksız uygulamalarının kökünü kazımak için söz verdi.

Yeni başkan, küçük işletmelerin ekonomide öncü bir rol oynaması için de söz verdi. Holding-odaklı ekonomik sistemin, küçük firmaların büyümesine ve küçük işletmelerin zenginleşmesine izin verecek şekilde ayarlanacağını açıkladı.

Park daha sonra küçük ölçekli iş adamlarını temsil eden bir derneğin yöneticileri ile bir araya geldi. Onların sorunlarını dinledikten sonra, istihdam ve diğer kampanya vaatlerini gerçekleştireceğini yineledi.

Park, etkili lobi grubunun yöneticileri ile bir araya geldiği Kore Sanayi Federasyonu’nu ziyaret ederek programını bitirdi. Toplantıda, federasyon işbirliğinin zorlu ekonomik zamanları aşmak için kritik olduğunu vurguladı.

akgbe

President-elect Park Geun-hye met on Wednesday with leaders of business groups, stressing above all she plans to carry out her campaign pledges of economic democratization and restoring the middle class.

Park told leaders of the Federation of Small and Medium Businesses that the key to economic democratization is creating a framework for fair competition. She vowed to uproot the unjust practices of large firms, such as lowering supply costs for partner firms and recklessly branching into areas traditionally held by small and medium-sized companies.

The incoming president also promised to have small enterprises play a leading role in the economy. She said the conglomerate-oriented economic system will be revamped to allow small firms to lead so big and small businesses can prosper together.

Park then met up with executives of an association representing small-scale businesspeople. After listening to their challenges, she reaffirmed she would keep her campaign pledges, including job creation.

Park closed out her schedule by visiting the Federation of Korean Industries, where she met up with executives of the influential lobbying group. During the meeting, the president-elect emphasized the federation’s cooperation is critical to overcome tough economic times.

KBS World-26.12.12


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.