Park Urges Overseas Missions to Win Support for Her Peace Visions

Park Barış Vizyonuna Destek Kazanmak için Yurt Dışındaki Görevlilere Çağrıda Bulundu

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Güney Kore’nin yurt dışındaki diplomatik görevlilerinden Kore Yarımadası’nda ve Kuzeydoğu Asya’da barışı geliştirme üzerine görüşlerine uluslararası destek sağlanmasında öncü rol oynamalarını istedi.

Salı günü Park, yurt dışındaki elçilik görevlileri ile ilk kez bir araya geldi, yeni hükümetin vizyon ve politikalarını dünya çapında tanıtmalarını istedi.

Park yurt dışındaki diplomatik görevlilerin aynı zamanda, Kuzey Kore’nin nükleer silahlanma ve ekonomik kalkınma hedeflerinin imkansız bir hayal olduğunu dünyaya kabul ettirmesi gerektiğini söyledi.

Başkan, Seoul’ün Pyongyang ile diyalog için kapıyı açık tutacağını ve siyasi koşullar ne olursa olsun Kuzey’e insani yardımın devam edeceğini vurguladı.

Park, görevlilerden insanların güvenini sağlamak için kendi iş ahlakı ve disiplinini güçlendirmesi için de çağrıda bulundu.

akgbe

President Park Geun-hye has asked South Korea’s overseas diplomatic missions to play leading roles in securing international support for her visions of promoting peace on the Korean Peninsula and in Northeast Asia.

Park on Tuesday met for the first time with heads of diplomatic missions abroad and asked them to promote the new government’s visions and policies around the world.

Park said that overseas diplomatic missions should also make the world recognize that North Korea’s goals of achieving nuclear armament and economic development are an impossible dream.

The president, however, stressed that Seoul will keep the door for dialogue with Pyongyang open and continue humanitarian aid to the North regardless of political conditions.

In addition, Park urged officials at the overseas missions to strengthen their work ethic and discipline to secure the people’s trust.

KBS World-21.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.