Park to Meet With Bill Gates Next Week

Park Gelecek Hafta Bill Gates İle Buluşacak

Başkanlık ofisi cuma günü, Başkan Park Geun Hye’nin ekonomik büyümeyi arttırmak için ana araç olarak bilgi teknolojisi kullanımı konusunda tavsiye almayı beklediği Microsoft’un kurucusu, Bill Gates, ile gelecek hafta bir araya gelmeyi planladığını söyledi.

Park, bilgi ve iletişim sektöründe yaratıcı teknolojilerin geliştirilmesi ve diğer alanlarda bunları uygulayarak yeni pazarlar ve iş olanaklarının yaratılmasını “yaratıcı ekonomi” adı altında sunarken örnek olarak Gates ve Apple kurucusu Steve Jobs’dan sık sık bahsetti.

LikeAStar

President Park Geun-hye plans to meet with Microsoft founder Bill Gates next week, her office said Friday, where she is expected to seek advice about her vision to use information technology as the main tool to boost economic growth.

Park has often mentioned Gates and late Apple founder Steve Jobs as examples while pitching for her “creative economy” initiative that calls for creating new markets and jobs by developing innovative technologies in the information and communications sector and applying them to other areas.

19.04.13-Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.