Park to Induce Beijing’s Support for N. Korean Denuclearization

Park K. Kore’nin Nükleer Silahlardan Arındırılması için Pekin’in Desteğini Sağlamaya Çalışacak

Perşembe günkü Güney Kore-Çin zirvesi öncesi, Devlet Başkanı Park Geun-hye Kuzey Kore’yi diyaloğa döndürmek için bu fırsatı kullanacağını açıkladı.

Pazartesi günü üst düzey sekreter ile yaptığı görüşmede Park, bu geziyi Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırma konusunda Çin ile ikili işbirliğinin güçlendirilmesi için kullanacağını açıkladı.

Park bu zirvenin siyasi ve ekonomik olarak kritik bir zamanda gerçekleştirildiğini, gelecek zirvenin bu açıdan anlamlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca Güney Kore ve Çin’de yeni hükümetlerin göreve başlamasından sonra bu zirvenin geldiğine dikkat çekti.

akgbe

Ahead of the South Korea-China summit on Thursday, President Park Geun-hye has vowed to use the opportunity to have North Korea return to dialogue.

At a meeting with her senior secretaries on Monday, President Park said she will use her trip in strengthening bilateral cooperation with China to denuclearize North Korea.

Park added the upcoming summit is especially meaningful since it’s being held at a politically and economically critical time.

She also stressed that the summit comes after new governments in South Korea and China came into power earlier this year.

KBS World-24.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.