Park to Boost Collaboration with Beijing on N. Korea

Park K. Kore üzerine Pekin ile İşbirliğini Arttıracak

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore le ilgili sorunları çözmek için Çin ile işbirliğini güçlendireceğini açıkladı.

Bir üst düzey sekreterler toplantısında Park, amacının Kuzey Kore’yi uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi yapmak olduğunu söyleyerek, haziran ayı için planlanan yaklaşan Seoul-Pekin zirvesi üzerine düşüncesini açıkladı.

Başkan aynı zamanda yönetiminin Kuzey’in provokasyonları karşısında istikrarlı kaldığını ve ABD’ye yaptığı son gezinin ABD ve uluslararası toplumun işbirliğine odaklanmış olduğunu vurguladı.

Park ayrıca üst düzey sekreterlerden yatırımları artırmak için en kısa sürede iş düzenlemelerini kolaylaştırmalarını istedi. Ekonomiyi yeniden canlandırmak için önemli olacağını belirtti.

akgbe

President Park Geun-hye says that she will strengthen cooperation with China to resolve North Korea issues.

During a meeting senior secretaries Monday, President Park commented on the upcoming Seoul-Beijing summit slated for late June, saying her aim is to make North Korea become a responsible member of the international community and make changes.

The president also stressed that her administration has remained consistent regarding provocations by the North and that her recent trip to the U.S. was also focused on seeking cooperation from the U.S. and the international community.

Park also asked the senior secretaries to ease business regulations as soon as possible to boost investments. She said it would be the key to reviving the economy.

KBS World-27.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.