Park to Accept Whatever Parliamentary Agreement on Election Scandal

Park,Seçim Skandalı Ne Olursa Olsun Parlamento Sözleşmesini Kabul Edecek

 

Devlet Başkanı Park Geun Hye pazartesi günü, devlet kurumlarının geçen yılki başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı iddiaları üzerine parlamentonun uzun bir süre kilitlenmesine hitaben, “saygı duyuyorum ve kabul ediyorum” diyerek rakip partilerle ne olursa olsun anlaşacağını söyledi.

Park’ın Ulusal Meclis’teki ilk bütçe konuşmasında yaptığı açıklamalarda, seçim skandalı ile ilgili iktidar partisinin bir talebi olup olmadığının belirsiz olduğu, ancak muhalefetin talebi üzerine bağımsız bir danışmanın soruşturma yapmasını kabul edebileceği olasılığını açık bırakmış gibi görünüyor.

 

KHJ-Kolik

 

President Park Geun-hye said Monday she will “respect and accept” whatever agreement the rival parties make, as she addressed a prolonged parliamentary gridlock over allegations that state agencies attempted to tamper with last year’s presidential race.

The remark, made in Park’s first budget speech at the National Assembly, appears to leave open the possibility of her accepting the opposition demand for an independent counsel probe into the election scandal, though it is unclear whether her ruling party will agree to the demand.

 

Yonhap News – 18.11.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.