Park thanks supporters in emotional speech

Park Duygusal Konuşmasında Destekçilerine Teşekkür Etti

Güney Kore’nin yeni seçilen Devlet Başkanı Park Geun-hye, muhalefetten rakibi Moon Jae-in’e karşı yarışı kazandıktan sonraki konuşmasında destekçilerine teşekkür etti.

Park başkent Seoul merkezi Gwanghwamun’daki bir mitingde: “İnsanlara sözünü tutan bir başkan olacağım ve insanların mutlu olduğu bir devir başlatacağım.” dedi.

İktidardaki Saenuri Partisi’nin 60 yaşındaki muhafazakar adayı, kampanyası sırasında gösterdikleri güven için destekçilerine teşekkür etti.

“Bu seçim, sizin için bir zaferdi. Kampanya sırasında üç ana şey vaat ettim: İnsanların geçimini sağlayan, sözlerini tutan ve büyük birliği sağlayan bir başkan olmaya. Bu vaatleri gerçekleştireceğim. ”

akgbe

South Korea’s president-elect, Park Geun-hye, thanked her supporters in a speech late Wednesday after winning a tightly contested race against opposition rival Moon Jae-in.

“I will become a president of the people’s livelihoods who keeps her promises to the people and open an era in which the people are happy,” Park told a rally in Gwanghwamun in the center of Seoul, the capital.

The 60-year-old conservative candidate of the ruling Saenuri Party thanked her supporters for the trust they showed her on the campaign trail.

“This election was a victory for you, the people,” she said. “I promised three main things during my campaign: to become a president of the people’s livelihoods, a president who keeps promises, and a president who achieves grand unity. I will keep those promises for sure.”

Yonhap-19.12.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.