Park Tae-hwan promises gold medal at upcoming Asian Games

GIMCHEON (김천), South Korea (대한민국)

Güney Kore’nin Olimpik yüzmede altın madalya ödülünü kazanan Park Tae-hwan cuma günkü açıklamasında, kolay gelen birinci kısım yarışmalarını bu hafta evinde tamamladıktan sonra, Kasım’da yapılacak olan Asya Oyunları için daha sıkı çalışacağını söyledi.

20 yaşındaki yıldız yüzücü, “Son üç ayı Avustralya’da sıkı bir çalışmayla geçirdim. Asya Oyunları’nda iyi sonuçlar almak için daha çok çalışacağım.” dedi.

Park, Seoul’un 234 kilometre güneyindeki Gimcheon’da cuma günü yapılan yarışta, erkekler 200 metre serbest yüzüşte 1:47.41 dakikada parkuru tamamladı. Bu sonuç, 2008 Beijing Olimpiyatları’nda Park’ın gümüş madalya kazanmasını sağlayan ve yaptığı en iyi dereceden yaklaşık 3 saniye geride.

(nilamman)

———————————-

South Korea’s Olympic swimming gold medalist Park Tae-hwan said Friday he will train harder for the Asian Games in November after easy first-place finishes at a home tournament this week.

“I’ve been training hard in Australia for the past three months. I’ll work even harder to attain good results at the Asian Games,” the 20-year-old swimming star said.

Park clocked in at 1:47.41 in the men’s 200-meter freestyle event at Friday’s competition in Gimcheon, 234 kilometers south of Seoul, about three seconds behind his personal best, which he set at the 2008 Beijing Olympics to win a silver medal.

(23.07.2010 / Yonhap)

Image and video hosting by TinyPic

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.