Park Stresses Correct Take on History to Achieve Regional Peace

Park Bölgesel Barışa Ulaşmak için Geçmişi Doğru Anlamanın Önemini Vurguladı

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Japonya’nın devam eden tarihi çarpıtmasına atıfta bulunarak, Kuzeydoğu Asya’da barışı sağlamak için tarihin doğru anlaşılmasının önemini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, başkanın ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile yaptığı zirvede açıklama yaptığını söyledi.

ABD başkanının konuyla ilgili Park’ın tutumunu anladığı söyleniyor. Yun: ”Obama, Güney Kore ile ilişkilerin ABD için önemli olduğunu açıkladı ve Park Geun-hye ve kendisinin bir sonraki dört yıl içinde bölgesel ve küresel sorunlar ile uğraşmak için iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi önerdi.”

Park, ABD başkanına hediye olarak gümüş bir fotoğraf çerçevesi, geleneksel Kore sofra seti ve bir Kore yemek kitabı verdi.

akgbe

President Park Guen-hye has stressed the importance of understanding history correctly to achieve peace in Northeast Asia, in reference to Japan’s continued historical distortions.

Foreign Minister Yun Byung-se said that the president made the remarks in a summit with U.S. President Barack Obama on Tuesday.

The U.S. president is said to have understood Park’s stance on the issue. Yun said Obama explained relations with South Korea are important for the U.S. and proposed the two countries strengthen bilateral cooperation to deal with regional and global issues during the next four years of his and Park Geun-hye’s terms.

Park gave the U.S. president a silver photo frame, a traditional Korean tableware set and a Korean cook book as gifts.

KBS World-08.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.