Park Si Hoo Finally Appears for his Police Summon

Park Si Hoo Duruşma İçin Nihayet Ortaya Çıktı

 

Ünlü, duruşmayı daha önce iki kez erteledi ve polis 1 Martta yapılacak duruşmaya gelmediği takdirde aktör için bir tutuklama emri çıkaracağını belirtti.

Neyse ki, aktör 1 Mart günü 10:00 civarında polis karakolunda göründü. Düzgün bir takım elbise giyen oyuncu basın tarafından çevrelenmiş haldeyken, “Sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim. Polis soruşturması ile su götürmez gerçeği göstereceğim.” dedi.

Yaklaşık 10 saat sonra 19:55’de polis karakolundan ayrıldı ve bu kez de, “Orada paylaşmak istediğim pek çok şey var ama polis soruşturmasında kendimi yeterince ifade ettim. Kesinlikle gerçeği ortaya çıkaracağım.” şeklinde konuştu. Bildirdiğine göre, suçsuzluğunu kanıtlamak için soruşturma titizlikle yerine getirildi.

Park Si Hoo 19:50’de serbest bırakılmadan önce emniyet bölüm şefi, basına yaptığı resmi açıklamada, “Park Si Hoo ile ilgili 10:00’da başlayıp bu saate kadar süren ve avukatının da bulunduğu yeterli soruşturma sona erdi. Gelecekteki programlara bugünkü soruşturmayı inceleyerek karar vermeyi planlıyoruz. Henüz mağdurun duruşmasının zamanına karar vermedik. Konu üzerinde dikkatle araştırma yaptıktan sonra Park Si Hoo’yu tekrar çağıracağız.” şeklinde konuştu. Cinsel istismar meydana gelip gelmediği sorulduğunda ise polis şefi, “Şu an için bunu açıklayamayız. Biz sadece ön soruşturmayı tamamladık.” yanıtını verdi.

Min-Hee Chang^^

The celebrity had pushed back his summon date twice already, and the police had stated that if he failed to show up for the summon on March 1st, they would issue an arrest warrant for the actor.

Thankfully, he appeared at the police station at around 10 AM KST on the 1st. He was dressed in a neat suit, and when surrounded by the press, he stated, “I’m sorry to have bothered you. I will reveal the definite truth through the police investigation.”

About 10 hours later at 7:55 PM KST, he exited the police station and this time he stated, “There are a lot of things I want to share, but I have explained myself adequately in the police investigation. I will definitely reveal the truth.” He has reportedly complied diligently to the investigation to prove his innocence.

The section chief of the police made his official report to the press before Park Si Hoo was released at 7:50 PM KST, saying, “We wrapped up the adequate investigation on Park Si Hoo which lasted from 10AM until now with his lawyer present. We are planning to decide on what the future schedules will be by reviewing today’s investigation. We have not yet decided on when we will summon the victim. We will also decide if we will summon Park Si Hoo again after carefully looking things over.” When asked on if a sexual assault occurred, the police chief responded, “I cannot reveal that right now. We just finished our preliminary investigation.”

01.03.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.