Park Says DMZ Will Be Gone One Day

Park, DMZ Bir Gün Gitmiş Olacak Dedi

 

Devlet Başkanı Park Geun Hye, iki Kore’yi ayıran askerden arındırılmış bölgenin (DMZ) yok olacağına inandığını söyledi ve bunun için çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Park, İsviçre’deki devlet ziyareti sırasında, İsviçre Devlet Başkanı Didier Burkhalter ve eşi ile beraber, Bern Şehri’nde bir otelde salı günü öğle yemeği sırasında DMZ hakkında konuştu.

Güney Kore Devlet Başkanı, DMZ’nin ağır silahlı bir bölge olduğunu ve bir gün kaldırılacağına inandığını söyledi.

Park, DMZ’de uluslararası bir barış parkının kurulması yönündeki görüşünü açıklarken, İsviçre’nin Tarafsız Milletler Denetleme Komisyonu üyesi olarak Kore Yarımadası’nda barış ve istikrara katkıda bulunduğunu söyledi.

Park ayrıca, İsviçre’nin Kalkınma ve İşbirliği Ajansı’nın, Pyongyang bölümün eserlerine işaret ederek, Kuzey’i değiştirmede Bern’den destek çağrısında bulundu.

Devlet Başkanı Didier Burkhalter, Nükleer Güvenlik Zirvesine katılmak üzere 2012 yılında Seoul’ü ziyaret ettiğini ve Kore ekonomisinin, bu kadar kısa zamanda nasıl böyle hızla büyüdüğünü görünce şaşırdığını söyledi.

 

KHJ-Kolik

 

President Park Geun-hye said she believes the demilitarized zone (DMZ) separating the two Koreas should disappear and called for efforts to make this happen.

During her state visit to Switzerland, Park spoke about the DMZ during a luncheon on Tuesday with Swiss President Didier Burkhalter and his wife at a hotel in downtown Bern.

The South Korean president said the DMZ is a heavily armed zone and she believes it will be removed one day.

While explaining her vision to establish an international peace park at the DMZ, Park said Switzerland is contributing to peace and stability on the Korean Peninsula as a member of the Neutral Nations Supervisory Commission.

Park also called for Bern’s support in changing the North, citing the works of the Pyongyang chapter of the Swiss Agency for Development and Cooperation.

President Didier Burkhalter said he visited Seoul in 2012 to attend the Nuclear Security Summit and was surprised to see how Korea’s economy had grown rapidly in such a short span of time.

 

KBS GLOBAL – 21.01.14

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.