Park Proposes Family Reunions, Peace Park Establishment with North Korea

Park Kuzey Kore ile Aile Birleşmeleri Düzenlenmesi ve Barış Parkı Kurulması Teklifinde Bulundu

Devlet Başkanı Park Geun-hye, iki tarafın ortak sanayi kompleksinin yeniden açılması konusunda anlaşmasından bir gün sonra, Güney ve Kuzey Kore’nin ayrı aileler için birleşme görüşmeleri düzenlemesi ve sınırda bir barış parkı kurmasını teklif etti.

Park Kore Yarımadası’nın Japonya’nın 1910-1945 sömürge yönetiminin sonunu işaret eden Kurtuluş Günü konuşmasında, İkinci Dünya Savaşı sırasında cinsel köle olarak zorlanan savaş zamanı mağdurları için Tokyo’nun tarihle yüzleşmesi ve “sorumlu ve samimi” önlemler alması için çağrıda bulundu.

akgbe

President Park Geun-hye proposed Thursday that South and North Korea hold reunions for separated families and establish a peace park in their heavily armed border, a day after the two sides reached a landmark deal to reopen a joint industrial complex.

In a Liberation Day address marking the end of Japan’s 1910-45 colonial rule of the Korean Peninsula, Park also urged Tokyo to face up to history and take “responsible and sincere” measures to console the victims of its wartime atrocities, an apparent reference to those forced into sexual slavery during World War II.
Yonhap-15.08.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.