Park: N. Korea’s Simultaneous Economic, Nuke Pursuits Will Fail

Park: K. Kore’nin Eşzamanlı Ekonomik ve Nükleer Hedefleri Başarısız Olacak

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirme programları ve ekonomik gelişimini aynı anda sürdürme politikasının hiçbir şekilde başarılı olmayacağını yineledi.

Park başkanlık ofisindeki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi başkanı John Hamre, CEO ve beraberindeki heyet ile yapılan bir toplantı sırasında açıklama yaptı.

Park, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Kore Yarımadası’nda gerginliği yükselterek bir kumar oynadığını ve şimdi ise ekonomik kalkınma ve nükleer silah geliştirme merkezli yeni bir kumar başlattığını belirtti. Park böyle bir girişimin her koşulda başarısız olacağını açıkladı.

Başkanlık Sözcüsü Kim Haeng, Kuzey Kore’nin provokasyonları hakkında konuşurken başkanın Kuzey Kore liderinin ismini ilk kez verdiğini belirtti.

akgbe

President Park Geun-hye has reiterated that North Korea’s policy to simultaneously pursue nuclear weapons development programs and economic development will not succeed by any means.

Park made the remark during a meeting with president and CEO of the Center for Strategic and International Studies, John Hamre, and his delegation at the presidential office on Thursday.

Park stressed that North Korean leader Kim Jong-un engaged in a gamble of raising tensions on the Korean Peninsula and now is he starting a new gamble centered on seeking economic development and nuclear weapons development at the same time. Park said such an attempt will not succeed under any circumstances.

Presidential Spokeswoman Kim Haeng said that Thursday marked the first time for the president to specifically name the North Korean leader while talking about North Korea’s provocations.

KBS World-24.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.