Park Embarks on 8-day Tour to Europe

Park, Avrupa’ya 8 Günlük Tura Çıkıyor

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Avrupa Birliği ve üye ülkeler ile Güney Kore’nin ekonomik işbirliği artırmak için Fransa, Britanya ve Belçika’ya sekiz günlük tura çıktı.

Devlet Başkanı’nın, pazartesi günü Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Seul-Paris zirvesi düzenlemesi planlanıyor.

Britanya ziyareti sırasında Park, ateşkesin 60. yıldönümünü ve 130 yıldan beri iki ülkenin oluşturduğu diplomatik ilişkileri anmak için İngiltere’nin ilk Kore Savaşı anıtının temel atma törenine katılacak.

Park, aynı zamanda Kraliçenin ev sahipliğinde Buckingham Sarayı’nda yapılacak olan bir devlet ziyafetine katılacak ve Başbakan David Cameron ile temaslarda bulunacak.

Devlet Başkanı Park, Belçika’da Kral Philippe tarafından ev sahipliğinin yapılacağı bir ziyafete katılacak ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Brüksel’deki AB genel merkezinde Avrupa Konseyi Başkanı olan Herman Van Rompuy ile temasa geçecek.

Amphitrite

President Park Geun-hye has embarked on her eight-day tour to France, Britain and Belgium to boost South Korea’s economic cooperation with the European Union and its member states.

The president is scheduled to hold the Seoul-Paris summit with French President François Hollande on Monday.

During her state visit to Britain, Park will attend the ground-breaking ceremony of the UK’s first Korean War memorial to commemorate the 60th anniversary of the war armistice and 130 years since the two countries forged diplomatic ties.

Park will also attend a state banquet at Buckingham Palace hosted by the Queen and hold talks with Prime Minister David Cameron.

In Belgium, President Park will attend a banquet hosted by King Philippe, and hold talks with European Commission President Jose Manuel Barroso and European Council President Herman Van Rompuy at the EU headquarters in Brussels.

02.11.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.