Park Continues Talks with Chinese Leadership

Park Çin Yönetimi ile Görüşmelere Devam Ediyor

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Pekin’deki ikinci gününde Çin Başbakanı Li Keqiang ile bir araya geldi.

Park ve Li’nin Güney Kore-Çin ilişkileri, Kore Yarımadası’nın durumu, ekonomik ilişkiler, bölgesel ve uluslararası işbirliğini teşvik yolları üzerinde durduğu söyleniyor.

Ayrıca Park ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından perşembe günü yapılan zirvede kabul edilen ikili ilişkilerin gelecek vizyonu üzerinde ortak bir açıklamaya ek uygulama yolları üzerinde görüş alışverişinde bulundular. Park ve Li özellikle ikili ekonomik işbirliğini ilerletmenin yollarını görüştü.

Li ile toplantıdan önce, Park Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang ile bir araya geldi, Güney Kore-Çin ilişkileri ve Kore Yarımadası ile ilgili bekleyen sorunları çözme yollarını görüştüler.

Günün erken saatlerinde Başkan Park, Çin Devlet Başkanı Xi ve eşi ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Seoul başkanlık ofisi, bir gün önce Park ile resmi bir akşam yemeği düzenledikten sonra, Xi’nin öğle yemeğine ev sahipliği yapmasının alışılmadık bir konukseverlik gösterisi olduğunu açıkladı.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, üst düzey dışişleri sekreteri Ju Chul-ki, Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi katıldı.

Başkanlık sözcüsü Kim Haing, iki liderin öğle yemeğinde Kore Yarımadası’nın durumunda bir değişiklik durumunda ikili işbirliği üzerine açık tartışmalar yaptığını açıkladı.

Çin devlet başkanı ayrıca, devlet ziyareti sayesinde Park’ın genç Çinliler ve kadınlar üzerinde derin bir izlenim bıraktığını söyledi.

akgbe

President Park Geun-hye met with Chinese Premier Li Keqiang on her second day in Beijing on Friday.

Park and Li are said to have discussed South Korea-China relations, the situation on the Korean Peninsula, economic relations and ways to promote regional and international cooperation.

They also exchanged views on ways to implement annexes to a joint statement on the future vision of bilateral relations that Park and Chinese President Xi Jinping adopted during their summit on Thursday. In particular, Park and Li discussed ways to boost bilateral economic cooperation.

Ahead of meeting with Li, Park also met with Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress Zhang Dejiang and discussed ways to advance South Korea-China relations and pending issues regarding the Korean Peninsula.

Earlier in the day, President Park also had a luncheon meeting with Chinese President Xi and his wife. The presidential office in Seoul said it’s an unusual show of hospitality for Xi to host a luncheon after holding an official state dinner with Park a day earlier.

The meeting was attended by Seoul’s Foreign Minister Yun Byung-se and senior presidential foreign affairs secretary Ju Chul-ki, and China’s State Councilor Yang Jiechi and Foreign Minister Wang Yi.

Presidential spokeswoman Kim Haing said the two leaders had candid discussions at the lunch on their bilateral cooperation, especially in case of a change in the situation on the Korean Peninsula.

The Chinese president was also cited as saying that Park has left a deep impression on young Chinese people and women thanks to the intense media coverage of her state visit.

KBS World-28.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.