Park Cites More Opportunities for Koreans O’seas

Park Yurt Dışındaki Koreliler için Daha Fazla Fırsattan Bahsetti

Devlet Başkanı Park Geun-hye Washington’da yaşayan Koreliler ile bir araya geldi ve çalışanlar için vize sayısının artması da dahil olmak üzere onlar için fırsatları genişletme yollarını görüştü.

Park hedeflenen 15 bin vize için görüşmelerin yolda olduğunu belirterek, bu hafta ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı zirvede vize kotasının arttırılmasını ele alacağına söz verdi. Ayrıca yurt dışında yaşayan Korelilere özel ikamet kayıt kartları verilmesi olasılığını ele aldı.

Park, Güney Kore’nin güvenlik ve ekonomisinin sağlam olduğunu, endişeye gerek olmadığını belirtti. Güçlü şekilde bir savunma duruşunu koruma ve uluslararası toplum ile işbirliği içerisinde herhangi bir tehdide sakin bir şekilde yanıt vermeye söz verdi.

Pyongyang doğru yolu seçerse, Kuzey Kore ile diyalog için kapının her zaman açık olduğunu sözlerine ekledi.

akgbe

President Park Geun-hye met with Koreans living in Washington on Monday, local time, and discussed ways to expand opportunities for them including a larger number of visas for working professionals.

Park promised she would address boosting the visa quota during her summit with President Barack Obama this week, noting talks are under way for a target of 15-thousand visas. She also discussed the possibility of issuing Koreans living overseas exclusive resident registration cards.

Park assured South Korea’s security and economy are intact and there’s no need for concern. She vowed to maintain an airtight defense posture and calmly respond to any threats in cooperation with the international community.

She added the door for dialogue with North Korea always remains open if Pyongyang chooses the right path.

KBS World-07.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.